dilekcebul.com | Türkçe Dilekçe Arşivi Test Yayınında!

MENÜ

ÖSYM’ye İtiraz İçin Örnek Dilekçe

57350 Kez Görüntülendi

ÖSYM’ye İtiraz İçin Örnek Dilekçe

Her yıl binlerce insan ülkemiz sınırları içinde yer alan kurum veya okullara yerleşmek amacı ile çaba göstermektedir. Bu çaba sonucunda oluşturulan sınavlara girerek hayal ettikleri kurum veya okullara yerleşmeye hak kazanmaktadırlar.

Ülkemiz sınırları içinde yer alan bu sınavları ÖSYM kısaltması ile bildiğimiz kurum olan “Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi” yürütmektedir. Kurum her sene birçok sınav yaparak yapmış olduğu bu sınavlarla ilgili sonuç açıklama, yerleştirme gibi sınav sistem yönetimini de sağlamaktadır.

Sınava giren binlerce insanın cevap kağıtları kurum sisteminde yer alan elektronik ortamda kontrol edilerek sonuçlar ilan edilmekte ve adayların yerleştirilmesi sağlanmaktadır. Kurum sisteminde yer alan hatalara karşı sınava giren adaylara bir hak tanıyarak konuları kurum tarafından belirlenmiş bazı durumlara karşı adaylara itiraz hakkı tanımakta bu itirazları da belirli şartlar çerçevesinde kabul etmektedir.

ÖSYM tarafından belirlenen itiraz konuları, itiraz şartları ve bu itirazlar için kullanılacak dilekçe örneği ayrıntılı olarak aşağıda bulunmaktadır.

ÖSYM’ye Yapılacak Olan İtiraz Konuları

Yabancı uyruklu adaylar için uyruk bilgilerinde değişiklik isteği,

Engelli adaylar için sağlık raporu ile engel durumunu belirttiği, engelli olarak sınava girme isteği,

Sınav/yerleştirme sonuçlarının incelenmesi isteği,

ÖSYM tarafından geçmiş dönemlerde gerçekleştirilen sınavlara ait yeniden Sınav Sonuç Belgesi edinme isteği,

Sınav sorularının bilimsel açıdan doğru olup olmadığının incelenmesini talep eden itirazlar.

ÖSYM’ye Yapılacak Olan İtiraz Kuralları

Sınav sonuçlarının açıklanmasından sonraki 10 gün içinde, ÖSYM’nin sunmuş olduğu Genel Amaçlı Dilekçe eksiksiz olarak doldurulmalıdır. (ÖSYM bütün işlemleri elektronik ortamda yapmaktadır ve adayın adresine herhangi bir sonuç belgesi gönderimi yapmamaktadır. Bu nedenle 10 gün sonuçların internet üzerinden açıklanması ile başlamaktadır.)

Hazırlanmış olan bu dilekçenin aslı ÖSYM’ye ulaştırılmalıdır. (Herhangi bir şekilde yazılan başka bir dilekçe veya hazırlanan dilekçenin faks yolu ile kuruma ulaştırılması kabul edilmemektedir.)

ÖSYM’nin aday işlemleri internet sitesi üzerinden (ais.osym.gov.tr) hazırlamış olduğunuz bu dilekçe için evrak referans numarası almanız gerekmektedir. Almış olduğunuz bu evrak referans numarasını mutlaka dilekçeye ekleyiniz ve bu numarayı sonraki aşamalarda kontrol için mutlaka not ediniz.

ÖSYM’ye itiraz etmenin kurum tarafından belirlenen, her bir konu için ayrı ayrı belirlenen bir ücreti bulunmaktadır. Bu ücretin güncel değerini öğrenerek kurumun Ziraat Bankası hesabına yatırınız. (T.C. Ziraat Bankası Ankara Kamu Girişimci Şubesi 6028011-5229 (IBAN NO: TR 390001002533060280115229)) ve almış olduğunuz ödeme dekontunu hazırlamış olduğunuz dilekçeye ek yapınız.

Hazırlamış olduğunuz bu dökümanları en kısa süre içinde kuruma ulaştırınız.