dilekcebul.com | Türkçe Dilekçe Arşivi Test Yayınında!

MENÜ

Tüketici Hakem Heyeti Hesap İşletim Ücreti İadesi İçin Örnek Dilekçe

4818 Kez Görüntülendi

Tüketici Hakem Heyeti Hesap İşletim Ücreti İadesi İçin Örnek Dilekçe

Tüketici hakem heyeti, tüketicilerinin ayıplı bir mal ya da hizmet aldığı ve mağdur olduğu durumlarda, 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanunun 66-72 maddeleri ve aynı zamanda ek olarak Tüketici Sorunları Hakem Heyetleri Yönetmeliği ile düzenlenen, tüketici ile firmanın anlaşamadığı durumlarda sorunu çözmek amacıyla tüketicinin isteği üzerine devreye giren bir heyettir. Bu heyet il ve ilçe kaymakamlıklarına bağlı olarak çalışmaktadır ve başvuruyu inceleyerek karara bağlamakla görevlidir. Sonuç olarak aldıkları kararlar nihai niteliktedir ve almış oldukları kararı bütün firmaların uygulaması zorunludur.

Bilindiği üzere bankaların tüketicilerden almış oldukları hesap işletim ücretlerinin yasal olmadığı Danıştay 15.Dairesinin Temmuz 2018’de almış olduğu karar ile (Hesap İşletim Ücretinin İptaline Yönelik Danıştay Kararına Buradan Ulaşabilirsiniz…) ortaya çıkmıştır. Böyle bir durumda geriye dönük olarak bankaların tüketicilerden almış oldukları hesap işletim ücretleri, bankalardan istenebilmektedir. Bununla ilgili dilekçeye sitemiz üzerinden ulaşabilirsiniz.

Ancak bazı durumlarda dilekçe ile başvuru yapılsa bile bankalar (Bankalara Hesap İşletim Ücretinin İdadesi Başvurusunda Bulunmak Üzere Verilmesi Gereken Örnek Dilekçeye Buradan Ulaşabilirsiniz…) ya tüketicilere cevap vermemekte ya da verdikleri cevap olumsuz olmaktadır. İşte böyle durumlarda, tüketici hakem heyetlerine başvuru yaparak kesilen geriye dönük bu ücretleri yasal olarak alabilmek mümkündür.

Böyle bir durumla karşı karşıyaysanız aşağıdaki dilekçeyi kendinize uygun olarak doldurarak ikametinize en yakın il veya ilçe kaymakamlığına bağlı olan Tüketici Hakem Heyetine teslim edebilirsiniz.