dilekcebul.com | Türkçe Dilekçe Arşivi Test Yayınında!

MENÜ

Tüzel Kişiler İçin Kamu Denetçiliği Kurumuna Örnek Başvuru Dilekçesi

5047 Kez Görüntülendi

Tüzel Kişiler İçin Kamu Denetçiliği Kurumuna Örnek Başvuru Dilekçesi

Kamu Denetçiliği Kurumu (Ombudsmanlık), Anayasamızın 74. maddesinde yer alan Anayasal bir kurumdur. Bu kurum 6328 sayılı Kanunun 5. Maddesi gereğince kurulmuştur. Kurum Anayasamız tarafından, idarenin işleyişi ile ilgili şikâyet üzerine, idarenin her türlü eylem ve işlemleri ile tutum ve davranışlarını; insan haklarına dayalı adalet anlayışı içinde, hukuka ve hakkaniyete uygunluk yönlerinden incelemek, araştırmak ve idareye önerilerde bulunmakla görevlendirilmiştir. Kamu Denetçiliği Kurumu, hukukun üstünlüğünün sağlanması, iyi yönetim ilkelerinin yerleştirilmesi ve halka karşı sorumluluk anlayışı içinde ve hakkaniyet temelinde, Türkiye Büyük Millet Meclisine bağlı bir denetim mekanizması olarak 2013 yılından itibaren faaliyetlerini sürdürmekte, halkın avukatlığını yapmakta ve aldığı kararlar ile idareye yol göstermektedir. (Kamu Denetçiliği Kurumu Hakkında Geniş Bilgiye Buradan Ulaşabilirsiniz…)

Kamu Denetçiliği Kurumuna Başvuru Yapma Yolları Nelerdir?

İnternet Üzerinden Başvuru: İnternete bağlı olan bir bilgisayar yardımı ile kurum web sayfasına girerek (https://ebasvuru.ombudsman.gov.tr/Giris.aspx) internet üzerinden başvuru yapılabilir. İnternet üzerinden başvuru yapılması durumunda, başvuru anı itibariyle dilekçe aslına gerek kalmaksızın şikayet başvurusu kabul edilmektedir. O nedenle başvurunuzun daha hızlı olması için bu yolu izlemeniz kurum tarafından önerilmektedir.

E-Posta İle Başvuru: Aşağıda bulunan örnek başvuru formunu doldurup, gerekli gördüğünüz belgeleri ekleyerek kuruma e-posta adresine (iletisim@ombudsman.gov.tr) bir e-posta göndererek başvuru yapabilirsiniz. Ancak e-posta yolu ile yapılan başvurularda başvurunun aslının 15 gün içinde kuruma ulaştırılması gerekmektedir. Aksi bir durumda başvuru geçersiz sayılmaktadır.

Elden Başvuru: Kamu Denetçiliği Kurumu Ankara’da (Adres: Kavaklıdere Mahallesi Zeytindalı Caddesi No: 4 Çankaya/Ankara) bulunmaktadır. Aşağıda bulunan örnek başvuru dilekçelerini doldurup, gerekli gördüğünüz belgeleri ekleyerek kuruma bizzat başvuru yapabilirsiniz.

Postayla Başvuru: Aşağıda bulunan örnek başvuru formunu doldurup, gerekli gördüğünüz belgeleri ekleyerek kuruma posta yoluyla (Adres: Kavaklıdere Mahallesi Zeytindalı Caddesi No: 4 Çankaya/Ankara) başvuru yapabilirsiniz.

Faks İle Başvuru: Aşağıda bulunan örnek başvuru formunu doldurup, gerekli gördüğünüz belgeleri ekleyerek kuruma faks yoluyla (Faks: 0312 – 465 22 65) başvuru yapabilirsiniz. Ancak faks yolu ile yapılan başvurularda başvurunun aslının 15 gün içinde kuruma ulaştırılması gerekmektedir. Aksi bir durumda başvuru geçersiz sayılmaktadır.

Kamu Denetçiliği Kurumuna Kimler Başvuru Yapabilirler?

Menfaatinin ihlal edildiğini düşünen tüm Gerçek Kişiler başvuru yapabilir.(Gerçek Kişiler İçin Kamu Denetçiliği Kurumuna Başvuruda Kullanılabilecek Örnek Dilekçeye Buradan Ulaşabilirsiniz…)

Dernek, vakıf ve şirket gibi Tüzel Kişiler vekilleri aracılığı ile başvurabilirler.

Tüzel Kişiler İçin Örnek Başvuru Dilekçesi